Dr. Kovács Norbert Krisztián
Bemutatkozás
Dr. Kovács Norbert Krisztián 2006-ban szerzett gépészmérnöki diplomát, majd 2015-ben PhD fokozatot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Jelenleg a BME Polimertechnika Tanszékének adjunktusa, valamint a prototípus szaklaboratórium vezetője. Kutatási tevékenysége a polimer alapú additív gyártási technológiákra összpontosul, különös tekintettel azok szerkezeti és morfológiai vizsgálatára. Emellett a 3D nyomtatás kisszériás műanyag-alakító szerszámok gyártásában való alkalmazhatóságát is vizsgálja, amely lehetőséget teremt a gyors prototípusgyártásra és az egyedi gyártási igények kielégítésére. E témakörökben számos publikációja jelent meg hazai és nemzetközi szakfolyóiratokban. Számos alap- és alkalmazott kutatási projektben vett részt, amelyek révén széles körű tapasztalatot szerzett a hőre lágyuló polimerek gyártási technológiáiban és anyagvizsgálati módszereiben.
Előadás címe
Innovatív kompozit szerkezetek: A 3D nyomtatás és a fröccsöntés hatékony kombinálása
Az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások és a rohamosan csökkenő nyersanyagkészletek miatt a termékek tömegének és terhelhetőségének optimalizálása egyre nagyobb jelentőséget kap. A kompozit szerkezetek térnyerése kulcsfontosságú szerepet játszik e kihívások leküzdésében, hiszen hatékony megoldást kínálnak a könnyű, mégis nagy teherbírású szerkezeti elemek fejlesztésére.
A polimerek és kompozitjaik fejlődésének köszönhetően alkalmazásuk ma már nem csupán az előnyös csillapítási tulajdonságaik kihasználására korlátozódik, hanem egyre inkább előtérbe kerülnek a teherviselő szerkezetekben is. A polimer termékgyártás egyik legelterjedtebb technológiája a fröccsöntés, amely kiváló termelékenységet és nagyfokú reprodukálhatóságotbiztosít. Ugyanakkor kompozit alapanyagok esetében komoly kihívást jelent, hogy az erősítőszálak orientációját az áramlási viszonyok határozzák meg, ami korlátozhatja a szerkezeti teljesítményt. További problémát okoz a gyártás során bekövetkező szálrövidülés, amely csökkenti az erősítőanyag nyújtotta előnyök teljes körű kihasználását.
A 3D nyomtatott kompozitok megjelenése és fröccsöntéssel való kombinálása ígéretes megoldást kínál a korábban bemutatott problémákra. Ez az innovatív megközelítés lehetővé teszi, hogy a fröccsöntött szerkezetekben az erősítő szálak és struktúrák célzottan a felhasználási körülményekhez igazodjanak, ezáltal javítva a szerkezeti integritást és a terhelésfelvételt.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
adjunktus